• بنر ثبت دامنه پارسیان میزبان
Facebook
Twtitter
Twtitter
ارسال برای دوستان
نسخه مناسب چاپ
 • دامنه (Domain) چیست؟

دامنه مشخص كننده نام سايت است. از آنجايي كه در اينترنت همه سرورها و سايتها با آي پي مشخص ميشوند براي دسترسي راحت و آسان به سايتها از دامنه استفاده ميشود.

 • از چه کاراکترهایی می توان براي اسم يک دامنه استفاده کرد ؟

کارکترهای مجاز عبارتند از:حروف a تا z ، اعداد ۰ تا ۹ و خط تیره ( - ) ، در ضمن حروف کوچک و بزرگ تفاوتی نمی کند .

 • معيار هاي انتخاب يک دامنه مناسب چيست ؟

 پسوند آن متناسب با نوع فعالیت وب سایت باشد - خواندن و به خاطر سپردن آن آسان باشد - تا جایی که امکان دارد کوتاه باشد - حتي الامکان از يک کلمه تشکيل شده باشد - حتي الامکان داراي معني مشخصي باشد

 • آیا کنترل پنل دامنه به من داده میشود؟

بله ، كليه اطلاعات دامنه ای كه توسط پارسیان میزبان ثبت شده است طبق درخواست شما برايتان ارسال ميشود.

 • پسوندهاي عمومي كدامند و به چه كساني واگذار مي شوند؟

پسوندهاي با كاربري عمومي .com,.net,.org كه در واقع به ترتيب بيشترين سهم بازار دامنه هاتوسط مراكز ثبت مجاز و نمايندگيهاي آنها مي توانند در اختيار هر شخص حقيقي يا حقوقي براي مدت محدود قرار گيرد.

 • آيا امكان ثبت دامنه های عمومي از ابتدا براي هميشه (مادام العمر) وجود دارد؟

بخير، در حال حاضر حداقل زمان براي ثبت دامنه های عمومي يكسال و حداكثر اعتبار دامنه در هر زمان 10 سال مي باشد. اين بدان معني است كه شما قادر به تمديد دامنه خود براي يك تا 10 سال خواهيد بود. چنانچه اين مدت منقضي شود شما مجددا قادر به تمديد آن نيز مي باشيد.

 • آيا امكان ثبت دامنه تنها وجود دارد ؟

بله شما میتوانید فقط دامنه را به تنهایی ثبت کنید در اصل آن را رزرو نمایید.

 • انواع پسوند هاي دامنه چيست ؟

پسوند هاي زيادي براي اهداف مختلف وجود دارند كه متداولترين آنها عبارتند از:com,net,org,biz,info,cc,tv,ws,us,uk,... انتخاب آنها بستگي به نوع استفاده شما دارد,که در زير توضيح کوتاهي در مورد برخي از:آنهاميدهيم ir,.uk,.us,.jp.,.... چنين zoneهايي نشاندهنده کشور مربوط به سازمان يا شخص دارنده دامنه مي باشد به عنوان مثال .ir نشاندهانده يک دامنه مربوط به يک سازمان داخل کشور ايران يا يک شخص ساکن کشور ايران است . براي ثبت چنين دامنه هايي بايد ساکن آن کشور خاص بود به طوريکه گذر نامه شخص مزبور نشان دهنده اين امر خواهد بود biz. مربوط به شرکتها وسازمان هاي تجاري مي باشد (business) com. مربوط به شرکتها و سازمان هاي بازرگاني و تجاري مي باشد ( commercial ) org. مربوط به سازمان ها و تشکيلات سازماني مي باشد (organization) net. مربوط به شرکت هاي ارائه دهنده خدمات اينترنت ، ثبت دامنه و ميزباني وب مي باشد.

 • چگونه مي توان از وجود يا عدم وجود يك نام بر روي يك پسوند عمومي مطلع و مطمئن شد؟

با مراجعه به آدرس سايت www.parsianhost.ir مي توان از وضعيت دامنه بر روي پسوندي خاص مطلع گرديد. اما هيچگاه نمي توان اطمينان كامل از وجود يا عدم وجود آن نام حاصل نمود زيرا بانكهاي اطلاعاتي مراكز ثبت دامنه با تاخير بروز رساني مي شوند.

 • هزينه ثبت پسوندهاي عمومي در چه حدود مي باشد؟
 • تفاوت دامنه های با پسوندهاي مختلف در چيست؟
 • چه كسي مالك اصلي دامنه محسوب مي گردد؟

 شخصي كه نام و مشخصات او در قسمت Registrant در فهرست دامنه ثبت گرديده مالك اصلي دامنه شناخته مي شود.اما رابط اجرايي Administrator شخصي است كه از نظر حقوقي قدرت اجرايي و تصميم گيري دامنه را بر عهده دارد. پست الكترونيكي كه در اين قسمت قرار گرفته مخاطب حقوقي كليه مكاتبات مربوط به مالكيت مجازي دامنه مربوطه مي باشد. و از اين آدبرس براي نقل و انتقال دامین به ثباتهاي ديگر مي توان استفاده نمود. مراكز مجاز ثبت دامنه اصولا دستورات ارسالي از اين آدرس را (البته پس از كنترل متقارن) به عنوان دستورات مالك جهت هرگونه تغييرات خواهند پذيرفت.

 • آيا شرايطي وجود دارد كه دارنده دامنه مي بايست به آن متعهد شود و در غير اينصورت دامنه از اختيار وي خارج شود؟

بلي، كميته ICANN شرايط خاصي را در مورد دامنه های عمومي قرارداده كه ثبت كننده دامنه يا وكيل وي در هنگام عقد قرارداد موظف به قبول آن مي باشد كه عموما در ارتباط با عدم استفاده از نامهاي تجاري معتبر در دامین هامي باشند. همچنين تمامي مراكز ثبت در قراردادهاي خود با مشتريان و نمايندگيها بندهايي را قيد مي نمايند كه به موجب آن افرادي را كه از قوانين محلي آنها تخطي نمايند مجازات مي نمايند. همچنين دادگاه هاي صالحه در سراسر جهان مي توانند به دعاوي ويژه در اين خصوص رسيدگي نمايند. اطلاعات كامل از تغييرات قوانين مي توان به سايت www.icann.org مراجعه نمود. به هر حال قبل از ثبت دامنه بهتر است اين شرايط را مطالبه و از مفاد آن مطلع شويد، زيرا عدم اطلاع از شرايط در هنگام رسيدگي به دعاوي از سوي محاكم صالحه قابل پذيرش نمي باشد.

 • آیا دامنه تنها بدون میزبانی میتواند به پارسیان انتقال یابد؟

بله،پارسیان میزبان پارسیان هاست دامنه شما را بدون میزبانی به پنل خود انتقال میدهد و تمدید میکند.

 • انتقال دامنه به چه معناست؟

اگردامنه( Domain) خود را در سرویس دهنده ای ثبت کرده باشيد و قصد داشته باشيد که آن را به سرویس دهنده ی دیگری انتقال دهيد به اين عمل انتقال دامنه و یا Domain Transfer می گويند .

 • آیا میتوانم مشخصات مالک دامنه را بعد از ثبت تغییر دهم؟

بله ، در هر دوره اعتبار دامنه میتوانید این کار را انجام دهید.

 • آيا شرايطي وجود دارد كه دارنده دامنه مي بايست به آن متعهد شود و در غير اينصورت دامنه از اختيار وي خارج شود؟

بلي، كميته ICANN شرايط خاصي را در مورد دامنه های عمومي قرارداده كه ثبت كننده دامنه يا وكيل وي در هنگام عقد قرارداد موظف به قبول آن مي باشد كه عموما در ارتباط با عدم استفاده از نامهاي تجاري معتبر در دامنه هامي باشند. همچنين تمامي مراكز ثبت در قراردادهاي خود با مشتريان و نمايندگيها بندهايي را قيد مي نمايند كه به موجب آن افرادي را كه از قوانين محلي آنها تخطي نمايند مجازات مي نمايند. همچنين دادگاه هاي صالحه در سراسر جهان مي توانند به دعاوي ويژه در اين خصوص رسيدگي نمايند. اطلاعات كامل از تغييرات قوانين مي توان به سايت www.icann.org مراجعه نمود. به هر حال قبل از ثبت دامنه بهتر است اين شرايط را مطالبه و از مفاد آن مطلع شويد، زيرا عدم اطلاع از شرايط در هنگام رسيدگي به دعاوي از سوي محاكم صالحه قابل پذيرش نمي باشد.

 • با وجود قابل ثبت بودن نام درخواستي ، ثبت كننده از پذيرش درخواست ثبت دامنه عمومي خودداري مي نمايد علت چسيت؟

هرچند ثبت دامین های پسوند عمومي براي هركس از طريق مراكز مجاز و با پرداخت حق ثبت با هر مليتي آزاد مي باشد اما ثبت كنندهاي مختلف ممكن است محدوديت جغرافيايي يا سني خاصي براي خود تعريف نمايند كه مطابق آن نيز رفتار نمايند. اين امر ممكن است تحت تاثير قوانين ، تحريم ها يا حتي سياستهاي بازرگاني قرار گيرد.

 • آیا امکان تغییر نام دامنه پس از به ثبت رسیدن دامنه وجود دارد؟

امکان تغییر نام دامنه در هیچ شرکتی پس از ثبت دامنه وجود ندارد و کاربر میبایست دامنه جدیدی را مجددا انتخاب نموده و هزینه آنرا پرداخت نماید.

 • آیا ساب دامین با دامین ارائه میشود یا هاست؟

با هاست ارائه میشود و تعداد ایجاد آن در پلنهای مختلف متفاوت است.

 • با وجود عدم بدهي ثبت دامنه از انتقال دامنه خودداري مي نمايد علت آن چيست؟

در هنگام ثبت دامنه ممكن است از قفل دامنه جهت حفاظت در برابر انتقال غير مجاز استفاده شده باشد يا كمتر از 60 روز از ثبت يا آخرين انتقال دامنه گذشته باشد.

 • در صورت انقضا دامنه، چه اتفاقي رخ خواهد داد؟

دامنه هادر صورت عدم تمديد در مهلت مقرر ابتدا در حالت تعليق قرار خواهند گرفت، در اين وضعيت ممكن است دامنه غير فعال شده و از انتقال آن نيز جلوگيري مي شود. در اين مدت كه بسته به قوانين ثبات ممكن است در حدود يكماه بطول انجامد با پرداخت هزينه تمديد در هر زمان دامنه مجددا فعال مي گردد در غير اينصورت دامنه وارد مرحله بعدي يعني مرحله بازيابي مي گردد. در اين مرحله امكان تمديد فقط با پرداخت جريمه در حدود يكصد و بیست دلار (با توجه به تعرفه ثباتها) و طي مراحل اداري كماكان امكان ثبت مجدد فراهم مي گردد. پس از يكماه دامنه در حالت حذف قرار گرفته و ظرف 5 روز بطور كامل حذف و براي ثبت مجدد در اختيار عموم قرار مي گيرد.

 •  آيا قفل دامنه را از طريق دسترسي مديريتي مي تواند تغيير داد؟

خير، بدلايل امنيتي وضعيت قفل دامنه فقط توسط ثبت كننده (شركت) قابل تغيير مي باشد.

 • هزينه نصب و حذف قفل دامنه چقدر مي باشد؟
 •  نصب و حذف قفل دامنه از زمان درخواست ظرف چه مدت اجرا خواهد شد؟
 • آيا مي توان پست الكترونيكي گيرنده هشدار ها را تغيير داد؟

   بلي، بدين منظور مي بايست از طريق سيستم پشتيباني درخواست مورد نظر را ثبت نمود.

 • آيا امكان حذف دامنه ثبت شده وجود دارد؟

   خیر

 • آيا امكان انتقال دامین اي كه قبلا ثبت شده و هنوز اعتبار آن باقيست به مجموع شما وجود دارد؟

بلي، چنانچه حداقل 15 روز به انقضا دامین باقيمانده است با تكميل و ارسال فرم درخواست انتقال دامین و تاييد آن از طريق دستورالعمل ارسال شده به آدرس پست الكترونيكي مندرج در مشخصات اجرايي (Administrative) دامین ظرف مدت حداكثر يك هفته مي توان نسبت به انتقال دامین اقدام نمود.

 • آيا انتقال دامنه هزينه اي نيز در بر خواهد داشت؟
 • آيا براي استفاده از خدمات شركت نياز به مراجعه حضوري نيز مي باشد؟

خير، شما مي توانيد با پرداخت هزينه عضويت از طريق سايت و ارسال مشخصات فيش واريز هزينه به حسابهاي شركت(ترجیحا از طریق فکس) نسبت به دريافت خدمات اقدام نماييد.

 • آيا در صورت ثبت دامنه از طريق شما مي توان از خدمات ميزباني ساير تامين كنندگان نيز استفاده نمود؟
 • آيا ثبت يا تغيير DNS يا ساير مشخصات دامنه هزينه هايي در بر خواهد داشت؟

خير، تغيير مشخصات دامنه از طريق فرمهاي سايت يا مديريت دامنه رايگان مي باشد.

 • برای انتقال دامنه با پسوند .ir به پنل پارسیان میزبان چه اقداماتی باید انجام داد؟

کافی است دامنه مربوطه توسط شرکت قبلی یعنی همان شرکت ثبت کننده دامنه unlock شود وکدهای transfer برای ما ارسال شودتا کارهای مربوط به انتقال دامنه صورت گیرد.