• بنر ثبت دامنه پارسیان میزبان
  • هدر ثبت دامنه در پارسیان میزبان

داشتن یک دامنه (domain) اولین گام در راه ورود شما به دنیای کسب و کار مجازی خواهد بود. گسترش روز افزون استفاده از اینترنت از سوی کاربران و سرمایه گذاری عظیم شرکت های بزرگ در این عرصه، ثبت دامنه را تبدیل به مرحله ای بسیار حساس و مهم برای شرکت ها، موسسات و اشخاص حقیقی کرده است. دامین انتخابی شما بر روی بروشور، کاتالوگ و کارت ویزیت شما قرار خواهد گرفت. شما در تیزرهای تبلیغاتی خود آدرس وب سایت خود را قرار خواهید داد. از طریق دامنه، مخاطبان وارد وب سایت شما خواهند شد و با خدمات و محصولات شما آشنا خواهند شد. با توجه به مطالب فوق به این نتیجه می رسیم که ثبت دامنه مناسب یکی از عوامل موفقیت شما در عرصه حضور در تجارت مجازی و کسب و کار خواهد بود.. 

 دامنه چیست؟

هر کامپیوتر متصل به اینترنت یک IP Address دارد که از طریق آن دیگر کاربران می توانند به آن متصل شوند. DNS (Domain Name Service) سرویسی است که وظیفه آن تبدیل این IP Adressها به نام دامنه و بالعکس است. مسلما به خاطر نگه داشتن نام یک دامین بسیار راحتتر از به خاطر نگه داشتن آدرس IP آن است. در حقیقت DNS یک سرویس است که مانند دفترچه تلفن عمل میکند و معادل نام های دامنه وارد شده را به صورت IP پیدا میکند.

هر دامنه از چند بخش تشکیل می شود که این بخش ها با دات (.) از هم جدا می شوند. بخش اول www است که ماهیت آدرس را مشخص می سازد. بخش دوم نام دامنه است که همان نام انتخابی شما می باشد، و پس از آن دامنه سطح بالا یا (Top-Level Domain) است که به اختصار TLD نیز نامیده می شود. TDL همان پسوند دامنه است. پسوندها انواع مختلفی دارند. پسوند های عمومی، پسوندهای کشوری، پسوندهای عمومی جدید و غیره.

 

ثبت دامنه

برای ثبت یک دامنه اولین کاری که باید انجام دهید انتخاب نام دامنه سایت است. پس از انتخاب نام دامنه باید به صفحه بررسی آزاد بودن دامنه مراجعه فرمایید. در این مرحله باید از آزاد بودن نام دامنه مورد نظر خود اطمینان پیدا کنید.

این روزها به دلیل افزایش تعداد سایت ها و روی آوردن اجتماع به کسب و کار اینترنتی، پیدا کردن نام دامنه مورد نظر به امری دشوار تبدیل شده است. اگر نام دامنه ای که انتخاب کرده اید با پسوند مورد نظرتان توسط شخص دیگری ثبت شده بود پیشنهاد می کنیم به صفحه ثبت دامین مراجعه فرمایید.

در این صفحه لیستی از پسوندهای جدید را مشاهده می کنید که برای رفع همین مشکل ایجاد شده اند. در حقیقت با ایجاد تنوع در پسوندها، شما به راحتی می توانید نام مورد نظر خود را به ثبت برسانید. پس از انتخاب پسوند جدید مجددا از طریق صفحه ی بررسی دامنه و یا صفحه ی ثبت دامنه اقدام به ثبت دامنه مورد نظرتان بفرمایید.

بررسی دامنه

تمدید دامنه

ثبت هر دامنه معمولا برای یک الی ده سال ( البته برای دامنه های ir ثبت یکساله و پنج ساله قابل انجام است.) انجام میگیرد. پس از اتمام این دوره، ثبت آن باید تمدید شود. تاریخ انقضای دامنه به طور خودکار توسط سیستم چک می شود و یک ماه پیش از رسیدن تاریخ توسط ایمیل به مشتریان محترم اطلاع داده می شود. پس از دریافت ایمیل می توانید به صفحه تمدید دامنه مراجعه کرده و دامنه خود را برای دوره بعدی به تمدید و به روزرسانی برسانید.تمدید دامین

چرخه حیات دامنه

در صورت عدم انجام تمدید قبل از انقضاء، دامین شما در مرحله اول به حالت تعلیق درآمده و غیرفعال می گردد. در این حالت، انتقال دامنه نیز قابل انجام نیست. تعلیق دامین معمولا برای یک ماه به طول میکشد که در این دوره شما می توانید با پرداخت هزینه تمدید دوباره دامنه خود را فعال کنید.

پس از یک ماه دامنه وارد مرحله بازخرید می شود. در مرحله بازخرید شما به مدت یک ماه و نیم فرصت دارید تا با پرداخت جریمه و طی مراحل اداری دامنه خود را دوباره به ثبت برسانید. پس از گذشت این دوره دامنه وارد مرحله حذف شده و ظرف 5 روز به طور كامل حذف و براي ثبت مجدد در اختيار عموم قرار مي گيرد. در زیر می توانید چرخه حیات یک دامنه را مشاهده فرمایید. یرای مشاهده سایز یزرگتر روی عکس کلیک فرمایید.

 

چرخه حیات دامنه
چرخه حیات دامنه

 

 

انتقال دامنه

اگر دامنه خود را در سرویس دهنده دیگری به ثبت رسانده ایید می توانید نگهداری از آن را به پارسیان میزبان انتقال دهید. برای انجام این کار می توانید به صفحه انتقال دامنه مراجعه فرمایید و پس از طی مراحل ذکر شده در این صفحه، به خانواده مشتریان شرکت فناوری اطلاعات پارسیان میزبان بپیوندید.

در صورت بروز هر گونه مشکل و یا سوال در روند خرید و یا تمدید و یا انتقال دامین خود میتوانید به صفحه راهنمای دامین مراجعه کرده و اطلاعات تکمیلی و دقیق تری را بدست آورید.

انتقال دامین

خدمات پارسیان هاست 

هاستثبت دامنهسرور اختصاصی
هاست لینوکستمدید دامنهسرور مجازی
هاست ویندوزانتقال دامنهگواهینامه SSL
هاست وردپرسخدمات وردپرسهاست ایمیل اختصاصی
آموزش وردپرساشتراک فضای دیتا سنترهاست ایمیل